Na úvodní stránku

Čeští badatelé hledají podporu pro vybudování online muzea Gulagu

TAMeK

2015-03-16

Různé

Přečteno: 837

Komentářů: 0


Kompletní 3D rekonstrukce autentického tábora Gulagu, virtuální prohlídky s 3D vizualizací předmětů denní potřeby vězňů, to vše propojeno se vzpomínkami pamětníků a podrobnými informacemi -- takto bude vypadat unikátní Online muzeum Gulagu. Tým českých badatelů ze sdružení Gulag.cz na jeho vzniku pracuje už několik let a nyní hledá podporu projektu u veřejnosti.


Terezín, Mauthausen, Buchenwald, Osvětim... jména nacistických koncentračních táborů zná každý a muzea vybudovaná na jejich místě ročně navštěvují sta tisíce lidí. Pečora, Kolyma, Norilsk, Jermakovo... jména sovětských pracovních táborů Gulagu jsou naopak známá mnohem méně. Navíc dosud nevzniklo ani jedno jediné muzeum na místě bývalého stalinského koncentráku.

"Během tří expedic na severní Sibiř jsme v uplynulých šesti letech zmapovali 17 opuštěných stalinských táborů na severní Sibiři(http://www.gulag.cz/cs/projekty/expedice). Na poslední výpravě v září 2013 vznikla i unikátní panoramatická prohlídka, která je nyní přístupná na našem webu (http://www.gulag.cz/cs/lagr-u-mrtve-trati). Právě tato prohlídka je výchozím bodem pro budování celého komplexního online muzea," řekl předseda sdružení Štěpán Černoušek.

Vzhledem k tomu, že se jedná o časově i finančně velmi náročný projekt a projektový tým dosud pracoval bez jakékoliv institucionální či finanční podpory, pouze na! základě čistého entusiasmu, rozhodli se představitelé sdružení požádat širokou veřejnost o podporu při získávání finančních prostředků na vznik muzea.

"V těchto dnech jsme proto spustili crowdfundingovou kampaň na portále Hithit, v níž žádáme veřejnost o 440.000 Kč (https://www.hithit.com/cs/project/1125). Pokud se nám podaří tuto částku vybrat, zdvojnásobí nám ji Nadace Vodafonu, která náš projekt tímto způsobem podporuje," dodal Černoušek.

Projekt Online muzea Gulagu je v celosvětovém měřítku unikátní -- doposud opuštěné tábory Gulagu (a jsou jich stále po vzdálených koutech Sibiře stovky) nikdo nezmapoval a nezrekonstruoval za využití nejmodernějších IT technologií. A navíc mezi 18 miliony vězňů Gulagu byly deseti tisíce lidí z evropských zemí i Spojených států, a také 25 tisíc Čechoslováků.


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje a vytvořil Ing. Miloslav Fuček - MF SOFT
Všechna práva vyhrazena ©2008
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je úterý
31.03.2020