Na úvodní stránku

Inkontinence – od ostychu k moderní léčbě

Redakční poštou

2012-10-17

Různé

Přečteno: 1243

Komentářů: 0


Na celém světě trpí potížemi s udržením moči až 260 miliónů lidí. Přitom pouze jeden ze tří se neostýchá svěřit svému lékaři. Inkontinenci však lze úspěšně léčit, důležité je přijít včas.


Europa UOMO CZ, s podporou profesora A. Martana, přednostou pražské Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN.


Přestože téma močové inkontinence zůstávalo dlouho tabuizované a na okraji zájmu klinického výzkumu i klinické praxe, v posledních letech se situace mění zejména v souvislosti s rozšířením možností farmakologické léčby, která je účinná zejména v léčbě symptomů hyperaktivního měchýře a urgentní inkontinence. Ta otevírá nové možnosti nejen pro specialisty (urology, urogynekology, geriatry, neurology) ale i pro lékaře primární péče.  


Hyperaktivní měchýř („overactive bladder“, OAB) a s ním spojená urgentní inkontinence je po stresové inkontinenci druhým nejčastějším typem inkontinence. Přináší postiženým významná omezení v pracovním i soukromém životě a zhoršuje celkovou kvalitu života. Vzhledem ke stárnutí populace bude narůstat absolutní počet pacientů s tímto problémem (nejvyšší počty nemocných jsou ve věkové skupině nad 70 let), ale nevyhýbají se ani nemocným v mladších věkových skupinách. Výskyt OAB v celé populaci se odhaduje na 11%. Proto je nezbytné zapojení nejen specialistů, ale též lékařů v primární péče při vyhledávání pacientů s OAB, uplatnění jednoduchých diagnostických algoritmů a zahájení léčby s pečlivým monitorováním účinnosti a bezpečnosti léčby.

 

zdroj: PR


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje a vytvořil Ing. Miloslav Fuček - MF SOFT
Všechna práva vyhrazena ©2008
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je čtvrtek
01.10.2020